Projekt TREBUCHET II
V roku 2023 sa Trenčianske múzeum v Trenčíne spolu s partnerským mestom Bučovice (Česká republika) spojilo v projekte TREBUCHET II, ktorý nadväzoval na úspešný projekt TREBUCHET - TREnčín, BUčovice, CHránime Európske Tradície, v rámci ktorého bolo zrekonštruované južné opevnenie Trenčianskeho hradu a Kalvária v Bučoviciach.
Projekt "TreBuChET – Trenčín, Bučovice, Chránime Európske tradície" vytvoril možnosť vzniku nových partnerstiev, pričom predkladateľmi projektu TREBUCHET II. sú Trenčianske múzeum v Trenčíne a mesto Bučovice. Partneri projektu TREBUCHET II. sa zamerali na skvalitnenie doplnkovej infraštruktúry k zrekonštruovaným a zrevitalizovaným historicky významným lokalitám, riešených v rámci projektu TreBuChET. Doplnková infraštruktúra bude realizovaná v areáli Trenčianskeho hradu a v Lesoparku Hradisko a Kalvárie v Bučoviciach. V projekte TREBUCHET II. sa partneri projektu zamerali na oživenie tradície sladovníctva, chmeľovníctva a pivovarníctva, ktoré je pre Slovanov typické už od 6. storočia, kedy prišli na naše územia. S využitím obstaranej doplnkovej infraštruktúry budú zorganizované podujatia v Bučoviciach v Lesoparku Hradisko a Kalvárie a v Trenčíne na Trenčianskom hrade, pričom hlavným motívom podujatí bude Tradície nás spájajú – ako doma, tak aj u susedov. Podujatia budú venované tradíciám sladovníctva, chmeľovníctva a pivovarníctva, s bohatým sprievodným programom pre širokú verejnosť. Spoločnou realizáciou projektu dôjde k vytvoreniu ďalšieho uceleného tematického produktu na zvýšenie atraktívnosti a návštevnosti dotknutých území.
Za využitie obstaraného vybavenia budú zorganizované akcie v Bučoviciach v Lesoparku Kalvárie a v Trenčíne na Trenčianskom hrade, pričom hlavným motívom akcií bude: Tradície nás spájajú - od folklóru po pivovarníctvo.
Južné opevnenie Trenčianskeho hradu bolo v rámci projektu vybavené nasledovným mobiliárom:
- prenosné pódium ( 1 kus)
- prenosná rozkladacia tribúna (1 kus)
- exteriérové reflektory so stojanom(10 kusov)
- pivné sety (10 kusov)
- smetné koše (5 kusov)
- exteriérové stojany na propagačné materiály (2 kusy)
- vlajky, ktoré sú umiestnené v južnom opevnení (24 kusov)
- dobové remeselné stánky (10 kusov)
v celkovej hodnote 61 100 €.
V rámci projektu bolo natočené aj videopozvánka, ktorá prezentuje obe mestá a pozýva návštevníkov do oboch regiónov.
Vybavenie získané v rámci projektu bude použité na podujatí " TRADÍCIE NÁS SPÁJAJÚ", ktoré je súčasťou projektu a zároveň bude využívané počas ostatných podujatí, ktoré sa budú konať v južnom opevnení Trenčianskeho hradu.
TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVANý EURÓPSKOU ÚNIOU ZO ZDROJOV EURÓPSKEHO FONDU REGIONÁLNEHO ROZVOJA V RÁMCI PROGRAMU INTERREG V-A SK-CZ.
Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) je jedným z hlavných nástrojov financovania európskej politiky súdržnosti. Jeho cieľom je prispievať k znižovaniu rozdielov medzi úrovňami rozvoja európskych regiónov a zvyšovať životnú úroveň v najviac znevýhodnených regiónoch. Osobitná pozornosť sa venuje regiónom, ktoré trpia vážnymi a trvalými prírodnými alebo demografickými znevýhodneniami, ako napríklad najsevernejšie regióny s veľmi nízkou hustotou zaľudnenia a ostrovné, cezhraničné a hornaté regióny.
-