Výstava: BARBORA CELJSKÁ

Výstava: BARBORA CELJSKÁ

Termín: od 2.8.2024, 09:00 do 17.11.2024, 16:00

Výstava vznikla pri príležitosti 600. výročia nadobudnutia Trenčianskeho hradu jednou z najmocnejších panovníčok stredoveku Barborou Celjskou.

Trenčiansky hrad nemal len významných majiteľov, ako bol napríklad Matúš Čák či Štefan Zápoľský, ale i mocné a vplyvné ženy, medzi ktorými sa v popredí vyníma Barbora Celjská. Výstava sa venuje práve tejto významnej majiteľke a panovníčke, ktorá viac ako pol druha storočia ovládala veľkú čas územia dnešného Slovenska a pol storočie vládla ako uhorská kráľovná. Okrem toho bola aj českou kráľovnou či cisárovnou Svätej ríše rímskej.

Cisárovná, uhorská a česká kráľovná Barbora Celjská (1392 - 1451), ktorá pochádzala z významného rodu slovinských grófov Celjských, sa stala druhou manželkou kráľa Žigmunda Luxemburského. V čase korunovácie bolo mladučkej kráľovnej 13 a jej manželovi a kráľovi 37 rokov. Ku korunovácii došlo v stoličnom Belehrade, 6. decembra 1405. Vo väčšine času bola kráľovná Barbora Celjská sama. Vzhľadom na neodkladné povinnosti svojho mocného manžela uhorského a rímskeho kráľa a budúceho kráľa Čiech a Rímskeho cisára, venovala svoju pozornosť svojmu dvoru, sebe a správe majetkov.

V roku 1424 od Žigmunda nadobudla viaceré majetky: z toho sedem hradov bolo v Trenčianskej župe (Trenčiansky hrad), štyri hrady v Zvolenskej župe a stredoslovenské banské mestá, pričom jej manžel potvrdil aj ďalšie hrady a majetky mimo územia Slovenska. 

Trenčiansky hrad vďačí  do veľkej miery za svoju dnešnú podobu práve jej, počas jej vlády došlo k výrazným prestavbám hradu. Barbora Celjská bola mocnou panovníčkou, ktorá je dodnes, vďaka spôsobu jej života, opradená mýtami a povesťami, a je prezývaná aj ako Čierna kráľovná. 

Výstava prebieha na 1. poschodí Barborinho paláca v priestoroch, ktoré boli doteraz verejnosti neprístupné. Navštíviť ju môžete každý deň v rámci malého alebo veľkého hradného okruhu v čase od 10:00 do 16:00.

Trenčiansky hrad je otvorený denne od 09:00 do 17:00.

Návštevníci v rámci výstavy budú môcť vidieť okrem informačných tabúl s historickými údajmi, ktoré vypracoval historik Trenčianskeho múzea Mgr. Vladimír Pinďák aj ilustračné zátišie kurátora výstavy Mgr. Patrika Kuceja. Zátišie prezentuje fiktívnu obytnú miestnosť Barbory Celjskej v jej paláci na Trenčianskom hrade. Nachádza sa v ňom množstvo prvkov odkazujúcich na jej vládu, krásu, odievanie, zbožnosť i voľnočasové aktivity.

V rámci zátišia sú vystavené aj šaty Barbory Celjskej, ktoré sú napodobeninou šiat podľa ilustrácie z Kostnickej kroniky, a ktoré mala oblečené na Kostnickom koncile. Šaty pre Trenčianske múzeum zhotovila Mgr. Lenka Pajer, PhD. - odborníčka na dobovú módu a odievanie. 

Výstava je tiež obohatená o nádherný dokument o Barbore Celjskej o jej pôvode, živote i povestiach s ňou spájaných. Filmový dokument pre Trenčianske múzeum pripravila Divadelná spoločnosť z Prievidze.

 

Tešíme sa na Vašu návštevu. 

 

Miesto konania

Trenčiansky hrad

Organizátor

Trenčianske múzeum v Trenčíne