Týždeň slovenských knižníc
Pri príležitosti týždňa slovenských knižníc by sme Vám radi predstavili jednu zo vzácnych tlačí nášho historického knižničného fondu.
Jedná sa o dielo Štefana Verbőciho ( 1458-1541, Werbőczi, Verbőczy ) Tripartitum opus iuris consuetudinarii inclyti regni Hungariae, ktoré je určite odbornej verejnosti známe, naše vydanie má však niekoľko špecifík.
Štefan Verbőci patril k vedúcim predstaviteľom zemianstva v Uhorsku, bol krajinským hodnostárom, vynikajúcim právnikom a v rokoch 1525-26 uhorským palatínom. Menej sa vie, že pôsobil ako archivár v kráľovskej kancelárii vo funkcii registrátora a aj ako vedúci kráľovských kníh. Okrem výborných právnych vedomostí mal aj praktické skúsenosti so správou štátu a zahraničnou diplomaciou, preto pôsobil ako vyslanec uhorského dvora v iných štátoch.
Z poverenia uhorského snemu a kráľa Vladislava II. Jagelovského zostavil a napísal zbierku uhorských zákonov, ktorá vyšla pod názvom Tripartitum opus iuris consuetudinarii inclyti regni Hungariae partiumque adnexarum (Trojdielne spracovanie obyčajového práva slávneho Uhorského kráľovstva a pripojených krajín), ktoré dedikoval vtedajšiemu uhorskému palatínovi Tomášovi Nádašdymu. Tlačou vyšlo už v roku 1517 a upevnilo panstvo šľachty, ktorá získala vyššiu právnu istotu a šľachtické stolice a zemepanské súdy sa naň odvolávali až do prvej polovice 19. storočia. Napriek tomu, že zbierka nebola prijatá ako kodifikačné dielo a Tripartitum sa nikdy nestalo zákonom – absentovala veľká kráľovská pečať, od roku 1517 sa používalo ako prameň práva, bola to najkomplexnejšia podoba obyčají, stáročia používaných v Uhorsku. Ďalšie latinské vydania boli v rokoch 1545 a 1561.
Ukážka z Tripartita (rok 1561).
Naše vydanie pochádza z roku 1561 a bolo súčasťou rodovej knižnice šľachtickej rodiny Zamarovských zo Zamaroviec, o čom svedčí rukopisný vlastnícky záznam pôvodného majiteľa knihy a najväčšieho budovateľa knižnice Štefana Zamaróczyho ( 1819-1892). Dielo pochádzalo zo Zamaróczyho zberateľskej činnosti a k nám do fondu sa dostalo v roku 1966, kedy múzeum odkúpilo od posledných dedičov rodiny celú rodovú knižnicu v počte viac ako 4200 exemplárov.
Súčasťou knihy sú ručne kolorované iniciálky na začiatku každej kapitoly, ktoré si až do súčasnosti uchovali svoju krásu a povyšujú knihu na umelecké dielo.
Pozoruhodnosťou je aj celostránkový kolorovaný signet v podobe ručne maľovaného erbu významného viedenského tlačiara prvej polovice 16. storočia, Johanna Syngreniusa mladšieho. Tento rodák z Bavorska pôsobil ako samostatný tlačiar v službách viedenských humanistických a reformačných kruhov, v rokoch 1519-1521 vydával diela Martina Luthera, niektoré pod falošným impresom.
Ručne kolorovaný signet tlačiara Johanna Syngreniusa mladšieho.
Okrem toho sa v knihe nachádza množstvo ručne písaných marginálií, ktoré sú doplnkom pôvodného textu, na konci knihy je pripojený rukou písaný index a za ním rukopisná časť De diversis regulis iuris antiqui, na konci ktorej sa objavujú slovenské prísažné formuly. Väzbu knihy tvorí drevo potiahnuté hnedou kožou s dvoma sponami a slepotlačovou výzdobou.
Verbőciho Tripartitum sa v našom fonde nachádza ešte v jednom vydaní, tiež z roku 1561 a s príväzkom z roku 1581, ktorý zostavil nitriansky biskup Zachariáš Mošovský (1542-1587). Ide o druhé doplnené vydanie zbierky krajinských zákonov, na ktorom sa podieľal aj popredný protireformačný spisovateľ a vysoký cirkevný hodnostár Mikuláš Telegdy (1535-1586).
Ukážka ručne kolorovanej iniciálky v texte.
Obidve vydania Tripartita ako významné slovacikálne dokumenty, boli vzhľadom na svoj význam Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky vyhlásené za historické knižničné dokumenty.
Text: Alica Krištofová, Knižnica Trenčianskeho múzea v Trenčíne
Foto: zo zdrojov Trenčianskeho múzea v Trenčíne