Letné denné záznamy Jána Smreka
Ján Smrek ich založil, ale písala ich jeho manželka Blanka. V úvode v nich ľutoval, že si nezaznačoval jednotlivé rozhovory s ľuďmi, ktorí neskôr hrali rozhodujúcu úlohu v jeho živote. Stačilo by vraj viesť heslovitý denník. Majú 92 strán a sú písané v kockovanom zošite rukou, najskôr ceruzkou a od strany 54 po stranu 82 perom. Čitateľovi poskytujú cenný doklad o zmýšľaní spisovateľa a jeho vzťahu k vtedajšiemu totalitnému režimu.
Letné denné záznamy Jána Smreka, archív Trenčianskeho múzea v Trenčíne
Dňa 16. decembra si pripomenieme 126. výročie narodenia slovenského básnika, prozaika, redaktora, publicistu a vydavateľa Jána Smreka. Pri tejto príležitosti sme si pre Vás pripravili vyššie spomenutý predmet.
Ján Smrek, pôvodným menom Ján Čietek, je jednou z najdôležitejších postáv slovenskej lyriky 20. storočia. Narodil sa 16. decembra 1898 v rodine malého a chudobného roľníka. Po otcovej smrti ho vychovávali v Modre v rodine evanjelického farára Samuela Zocha. Pôvodne sa z neho mal stať pomocník v obchode, už vtedy však prejavoval nadanie na poéziu. Po vypuknutí prvej svetovej vojny narukoval do Budapešti, ako vojak sa dostal do Istanbulu a ďalej až na Palestínsky front.
V období 1925 – 1937 založil a redigoval Edíciu mladých slovenských autorov (EMSA), ktorú v Prahe vydával Leopold Mazáč. Preto sa roku 1930 presťahoval do Prahy, kde založil literárno-umelecký mesačník Elán. Po rozbití Československa sa 1939 vrátil do Bratislavy, kde sa Elán stal časopisom Spolku slovenských spisovateľov. Pre protifašistické postoje v roku 1944 tlač časopisu úradne zastavili a obnovený bol na krátky čas o dva roky. Smrek ako básnik po roku 1948 upadol do nemilosti. Založil Komornú knižnicu Elánu, ktorú viedol aj po jej prevzatí nakladateľstvom Slovenský spisovateľ v roku 1950.
Zomrel 8. decembra 1982 v Bratislave. Pochovaný je v Martine.
Ján Smrek s manželkou, kráčajúceho po pražskej ulici, archív Trenčianskeho múzea v Trenčíne
Vo zbierkovom fonde TNM sa nachádza početné množstvo jeho rukopisov básní a nájdeme tu aj autorské korektúry k vytlačeným dielam. Nachádzajú sa tu i posudky k prácam iných autorov, rôzne materiály dokumentačného charakteru – smútočné oznámenia, blahoželania, členské legitimácie, pozvánky na rôzne podujatia, pohľadnice, jeho preklady diel a pod. Čo sa týka jeho osobných predmetov, tak tu môžeme nájsť napríklad jeho okuliare s koženým puzdrom, atramentové pero, poznámkové notesy, ktoré obsahujú príjmy a výdavky časopisu Elán v jednotlivých rokoch a mnohé iné.
Autor príspevku: Mgr. Kristína Danková, PhD., historik
Použitá literatúra:
KAPRÁLIKOVÁ, Monika. Ján Smrek a jeho E/elán. Bratislava : Literárne informačné centrum, 2017, 320 s. ISBN 978-80-8119-137-4.
KOCÁK, Michal. Ján Smrek 1898 – 1982. Martin : Matica slovenská, 1988, 25 s.
Zdroj fotografií: Archív Trenčianskeho múzea v Trenčíne