Leto na Trenčianskom hrade

Leto na Trenčianskom hrade

Trenčianske múzeum v Trenčíne si počas tohtoročnej letnej sezóny pripravilo viacero výstav aj podujatí, ktorými chce osloviť turistov a prilákať ich na Trenčiansky hrad. V jeho komnatách spoznajú počas prázdnin staroveký Egypt, niekdajšiu panovníčku a hradnú čiernu pani Barboru Celjskú, no dozvedia sa aj to, ako sa cestovalo v minulosti. Prázdninové mesiace spestria nočné prehliadky s choduliarmi či vystúpenia sokoliarov. V pláne je tiež sprístupnenie nových priestorov v Barborinom paláci. Hrad sa bude zároveň intenzívne pripravovať na rok 2026, kedy sa Trenčín stane Európskym hlavným mestom kultúry.


Trojica pútavých výstav
Prázdninový program otvára na Trenčianskom hrade populárno-náučná výstava „Čaro objavovania - od hieroglyfov k Tutanchamónovi“, ktorú múzeum pripravilo v spolupráci s Českým egyptologickým ústavom Karlovej univerzity v Prahe. Jej súčasťou je napríklad verná replika Rosettskej dosky či hrobky egyptského kráľa Tutanchamóna, do ktorej môže návštevník vstúpiť. Pre detského návštevníka je zasepripravený kútik s múmiou, kde sa v sprievode lektora dozvie viac o tajomstvách mumifikácie.


Netradičný pohľad na tému Afriky a objavovania nového sveta ponúkne od 5. júla 2024 výstava „Suvenír“. Múzeum na nej spolupracovalo s umelcami z trenčianskeho kreatívneho centra For Maat. Ide o moderné spracovanie odbornej témy o medzikontinentálnom cestovaní v predošlých storočiach a jeho
porovnania s tým, ako cestujeme v dnešnom modernom svete.


Rok 2024 sa na Trenčianskom hrade nesie aj v znamení významného výročia. Presne pred 600 rokmi ho získala do držby významná panovníčka Barbora Celjská - rímska cisárovná, uhorská a česká kráľovná a manželka kráľa Žigmunda Luxemburského. Práve jej vďačí hrad za svoju dnešnú podobu. „Pripomienkou tohto významného výročia okrem iného dávame do pozornosti aj fakt, že Trenčiansky hrad sa nespája len s Matúšom Čákom Trenčianskym, ale aj s významnými ženami. Oslávime ho 1.augusta 2024 skutočne výnimočným spôsobom. Pre verejnosť otvoríme nádherné obytné priestory v Barborinom paláci, ktoré doposiaľ neboli prístupné,“ priblížil riaditeľ Trenčianskeho múzea Mgr. Peter Martinisko. Súčasťou podujatia bude taktiež výstava a premietanie hraného dokumentu o Barbore Celjskej, ktorá je tiež známa pod prezývkou čierna pani Trenčianskeho hradu.

Špeciálne tematické podujatia aj nočné prehliadky


Letný program spestria aj obľúbené tematické podujatia. Prvý júlový víkend sa hrad vráti o niekoľko storočí späť a ožije radovánkami šľachty. „Panské kratochvíle“ prinesú do areálu kaskadérske súboje rytierov na koňoch v rátane nočnej ohňovej show, lukostrelecký turnaj, historickú módnu prehliadku či dobovú hostinu. Dominanta krajského mesta otvorí svoje brány nielen počas dňa, ale výnimočne aj po zotmení. Nočné prehliadky v júli a auguste vtiahnu návštevníkov do rozprávkového sveta, kde sa sami stanú Alicou v krajine zázrakov. „Famózne kostýmy choduliarov, ktoré sú špeciálne na túto príležitosť zhotovené, už mali návštevníci mesta Trenčín možnosť vidieť počas uplynulých dní na pešej zóne, kde vyvolali značný ohlas a záujem verejnosti. Na návštevníkov čaká na hrade skutočne výnimočný zážitok, srdečne preto všetkých pozývame,“ uviedla vedúca marketingového oddelenia Ing. Katarína Špačková.


Trenčiansky hrad tiež ponúkne aj letný hudobný zážitok, a to rovno dvakrát. V auguste sa budú areálom niesť tóny piesní obľúbenej hudobnej skupiny Tublatanka a tiež svetoznáme hity skupiny Queen v podaní finalistu The voice CZ Ladislava Korbela a živého symfonického orchestra. Prázdniny na hrade vyvrcholia aj tento rok nočnou prehliadkou vo svetle baterky. Počas celého leta navyše nebudú chýbať v areáli interaktívne vystúpenia sokoliarov.
V rámci príprav na Európske hlavné mesto kultúry, ktorým sa Trenčín stane v roku 2026, čakajú hrad výrazné rekonštrukcie vybraných objektov. Súčasťou prác bude aj architektonicko-historický výskum a archeologické výskumy. „Naši archeológovia budú počas letných mesiacov vykonávať viaceré archeologické výskumy v Ľudovítovom paláci a v panskej kaplnke. Výkopové práce budú prebiehať za plnej prevádzky hradu, takže aj samotní návštevníci môžu byť prítomní pri prípadnom objave,“ dodáva Martinisko.


Za výhodnú cenu aj do ďalších pobočiek múzea


So vstupenkou na Trenčiansky hrad môžu návštevníci do desiatich dní bezplatne navštíviť aj ďalšie pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne: Katov dom (Trenčín), Kostnicu/Karner sv. Michala (Trenčín),
Podjavorinské múzeum ( Nové Mesto nad Váhom), Šľachtické sídlo rodu Ambro (Beckov), novozrekonštruovaný Draškovičov kaštieľ (Čachtice) a Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka (Uhrovec).


Trenčiansky hrad je otvorený denne v čase od 09:00 do 19:00. Počas letnej sezóny je pre návštevníkov
prístupný z dvoch smerov - z centra mesta a z lesoparku Brezina (denne od 11:00).