Dobová včelnica na Trenčianskom hrade
Spoločný projekt Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Včelárskeho ekologického spolku Slovenska, ktorý nesie názov „Keď včelárenie bolo remeslom blízkym prírode“, naberá reálne kontúry. Práve dnes, 23. júla 2020, bolo na Trenčiansky hrad vyvezených a osadených sedem masívnych dobových úľov. Úle sú umiestnené nad Jeremiášovou baštou a sú na dohľad návštevníkom nachádzajúcim sa na Matúšovej veži.
Včelársko-ekologický projekt je založený na princípe trvalej udržateľnosti vzdelávania verejnosti a je zameraný hlavne na deti a mladú generáciu. Cieľom je oživiť záujem mladej generácie o prírodu, vytvoriť kladný vzťah mladých ľudí k tradíciám a včelárstvu, poukázať na ohrozenie včiel, ich záchranu a upozorňovať na potrebu obnovovania biologickej rôznorodosti.
Edukačné aktivity sa budú realizovať priamo na Trenčianskom hrade. Budú sa ich môcť zúčastniť návštevníci len niekoľkokrát do mesiaca, pod dozorom odborníka - včelára, pričom účastníci budú oblečení vo včelárskej kombinéze s kuklou na hlave. Priestor s úľmi nebude voľne dostupný pre verejnosť.
Hradné úle zatiaľ ostávajú bez včelstva, toto by malo byť osadené do úľov v polovici augusta.
Veríme, že umiestnením dobovej včelnice a chovom včelích rodín v dobových úľoch spestríme prehliadku hradu, poukážeme na význam včielok a podporíme tak myšlienku ich záchrany.