Reštaurovanie historických tlačí z knižnice Trenčianskeho múzea

Reštaurovanie historických tlačí z knižnice Trenčianskeho múzea

       V rámci projektu reštaurovania vzácnych tlačí pokračuje Trenčianske múzeum v Trenčíne v reštaurovaní štyroch tlačí, ktoré pochádzajú z historického fondu knižnice Trenčianskeho múzea. 

       Dve z nich boli v roku 2002 vyhlásené Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky za historické knižničné dokumenty a sú zapísané do zoznamu Ústrednej evidencie Historických knižničných dokumentov a fondov Slovenskej republiky. Knihy sú reštaurované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, cez ktorý múzeum získalo sumu 2900 eur. Vypracovanie reštaurátorského zámeru, komplexné reštaurovanie a dokumentáciu zabezpečila  Mgr. Art. Barbora Němečková, ArtD. z Bratislavy, ktorá aj v roku 2020 pre Trenčianske múzeum zreštaurovala dve historické tlače.

       Prvou reštaurovanou tlačou je Katolícka postila, pomerne zriedkavo vydávané dielo nemeckého teológa a bambergského biskupa Jakoba Feuchta (1540 - 1580), vydané v roku 1585 v Kolíne, v jednej z najstarších kníhtlačiarskych dielní raného novoveku. Dielo je venované rímsko-nemeckému cisárovi a českému kráľovi Rudolfovi Habsburskému, čo potvrdzuje autorova dedikácia a na titulnej strane signet s cisárskym erbom Rudolfa II. s titulmi a figurálnou výzdobou. V knihe sa nachádzajú početné ozdobné iniciály a drevoryty ilustrácií, zachytávajúce výjavy z Nového zákona. Kniha patrí medzi najcennejšie tlače 16. storočia.

       Druhou tlačou je historické a geografické dielo od holandského spisovateľa, lekára a vynikajúceho znalca klasickej gréckej a latinskej literatúry Olferta Dappera (1636 - 1689), ktoré je mimoriadne pozoruhodné nielen z hľadiska historického, ale aj jazykového. Dielo čerpá z pôvodných starých gréckych a latinských zdrojov ako napríklad Herodos, Plutarch, Plínius, Solinus a ďalších.

       Treťou tlačou je Babylonský Talmud (koniec 18.storočia), ktorý tvorí vzácnu súčasť zbierky judaík knižnice Trenčianskeho múzea. Talmud predstavuje najdôležitejší náboženský text a základné dielo judaizmu, ide o najvýznamnejší súbor židovského zákona a tradícií. Hodnotu diela zvyšuje aj skutočnosť, že bolo vydané vo Viedni u významného nemecko-židovského dvorného kníhtlačiara, rodáka z Fulmeku na Morave, Josefa Hraschanszkeho (1752 - 1806).

       Štvrtou tlačou je Rímsky misál (Benátky, 1749 - 1750) ako najznámejšia a najpoužívanejšia liturgická kniha katolíckej cirkvi. Uvedený misál obsahuje mimoriadne cenný príväzok vzhľadom na rok a miesto vydania (Trnavská akademická tlačiareň, 1662) a typologicky sa radí medzi slovacikálne tlače.

       Reštaurované tlače sú významnými historickými dokumentmi,  patriacimi k najstaršiemu fondu knižnice Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Tvoria súčasť kultúrneho dedičstva spoločnosti a sú významným zdrojom poznávania našich dejín.

       Ich stav bez reštaurátorského ošetrenia neumožňuje ich využívanie a bez odborného zásahu by im hrozilo ďalšie poškodzovanie. Reštaurátorský zásah umožní tlače využívať na študijné a bádateľské účely, ako aj na výstavné a prezentačné účely v rámci podujatí konaných v Trenčianskom múzeu. 

Text: Alica Krištofová

-----

FPU LOGO

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Fotogaléria

6 fotografií