Nový prírastok do zbierkového fondu Trenčianskeho múzea
Novým prírastkom do zbierkového fondu Trenčianskeho múzea v Trenčíne je táto výnimočná menšia truhlica, ktorá sa viaže priamo k rodu Ilešházi. Z nábytkového vybavenia tohto rodu sa v našich zbierkach nachádza minimum predmetov. Drevená truhlica pozostáva zo staršej časti a to z intarzovaného nápisu COM . ILLYESHAZI . N . a roku 1679. V neskoršom období bola opravená a doplnená o niekoľko starších častí, pravdepodobne tiež o maľby, ktoré zobrazujú rytierov na koňoch a zabávajúce páry v oblečení typickom pre prostredia nemeckého renesančného obdobia. Datovanie tejto časti truhlice je nejasné, preto bude potrebné ju podrobiť hlbšej odbornej analýze.
Truhlica, alebo jej staršia časť, bola vyrobená pravdepodobne pre grófa Mikuláša Ilešháziho, čomu by nasvedčovala i iniciála N.(Nicolaus) v intarzovanej súčasti nápisu. Mikuláš Ilešházi sa stal sirotou po úmrtí jeho otca Františka, ktorý v roku 1663 padol v boji v bitke pri Štúrove/Parkáni. Jeho príbuzný, Juraj Ilešházi, si ho adoptoval, pretože ten nemal mužského potomka.
Truhlica mohla byť vyhotovená v súvislosti ustanovenia Mikuláša Ilešháziho za dediča majetkov Ilešháziovcov a získania titulu liptovského župana.
Práve k roku 1679 sa viažu viaceré výnimočné udalosti. Rok predtým Mikuláš Ilešházi dostal titul dedičného grófa. V roku 1678 dal Juraj spísať celý inventár majetku na Trenčianskom hrade. Mohlo ísť o reakciu na umiestnenie cisárskej posádky na Trenčiansky hrad, ktorá už v roku 1677 obsadila byt po Jurajovi Rákociovi v jednom z hradných palácov. Juraj cítil ohrozenie jeho majetku v priestoroch Trenčianskeho hradu, preto vznikol inventár. Spísanie inventáru mohlo tiež súvisieť s ustanovením Mikuláša Ilešháziho za dediča ilešháziovských majetkov (1679). V roku 1679 bol Mikuláš vymenovaný za dedičného liptovského župana. Túto funkciu zastával jeho adoptívny otec Juraj, ktorého panovník Leopold I. podozrieval z podpory Tökoliho povstania. Ako titulárny veliteľ trenčianskej župnej insurekcie mal Juraj s 200 jazdcami strážiť hraničné priesmyky. V roku 1679 Juraja zatkli v jeho sídle na Morave na zámku vo Vsetíne. Vo väzení v Olomouci a následne na Bratislavskom hrade zotrval do roku 1681. Ešte v roku 1679 pravdepodobne prezieravo ustanovil dediča ilešháziovských majetkov Mikuláša Ilešháziho. Juraj si nezískal dôveru panovníka ani po prepustení z väzenia. Preto ho v roku 1684, ako zosadeného trenčianskeho župana, v županskom úrade nahradil jeho adoptívny syn Mikuláš. Ten taktiež prevzal väčšinu skonfiškovaných majetkov nevlastného otca. Jurajovi zostala iba Nemšová a niektoré menšie majetky.
V truhliciach sa uchovávali písomnosti, cennosti, osobné predmety. Truhlička má tajný mechanizmus na otváranie krytky na kľúčovú dierku a dve tajné zásuvky. V tajných schránkach mohli byť uchovávané vzácnejšie predmety, o ktorých existencii nemal nikto vedieť. Taktiež mohlo ísť o kuriozitu pre pobavenie.
Mgr. Vladimír Pinďák
historik