Archeologický výskum v Čerešňovom sade
Na Trenčianskej Brezine v Čerešňovom sade prebieha archeologický výskum pod vedením Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Súvisí s prácami na obnovu prístupovej cesty k nedávno zrekonštruovaným hradbám južného opevnenia, kde sa nachádza samostatný vstup na Trenčiansky hrad.
Výskum pozostáva z dvoch fáz. „Prvou je predstihová fáza - overenie výstupov geofyzikálneho merania a druhou sledovanie zemných prác v súvislostí s prístupovou cestou k hradu a následné preskúmanie zachytených archeologických situácií", objasnil vedúci výskumu, Mgr. Juraj Malec, PhD.
Počas výskumu sa archeológovia stretli so zaujímavými nálezmi z rôznych historických období. "V predstihovej fáze sa nám podarilo zachytiť priekopu hradiska, ktorá bola zahĺbená do staršieho rozsiahleho objektu, tzv. obetiska, prináležiacemu keltskému obyvateľstvu v mladšej dobe železnej. Z jeho výplne pochádza obrovské množstvo fragmentárne nalámanej keramiky, kostí a sporadickejšie sme sa stretli aj s drobnými úlomkami a zliatkami bronzových, železných, či sklených predmetov. Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí dvojica keramických tváričiek, pochádzajúcich z hrdla fľaše, či členitého ucha nádoby", doplnil Juraj Malec.
Archeologický výskum sa začal 21. júla 2020. Predpísal ho Krajský pamiatkový úrad Trenčín. Nová prístupová cesta má vzniknúť v rámci medzinárodného projektu TreBuCHET - Trenčín, Bučovice, Chránime Európske Tradície. Jej vybudovanie realizuje mesto Trenčín vrátane ostatnej revitalizácie Čerešňového sadu.
Predstihová fáza výskumu bude ukončená 18.9.2020 a sledovanie prác bude prebiehať približne do konca októbra, v závislosti najmä od počtu zachytených archeologických situácií.
Archeologické nálezy obohatili zbierkový fond Trenčianskeho múzea v Trenčíne a po ich odbornej konzervácii budú prezentované verejnosti.