Výstava fašiangových maškár

Výstava fašiangových maškár

Termín: od 20.2.2025, 17:00 do 22.4.2025, 17:00

FAŠIANGY, KEĎ JE SVET NAOPAK

 

Viete, kedy sa slávia fašiangy, prečo vznikli fašiangové sprievody a aký pôvod a význam majú typické masky, ako cigánka, mäsiar či hasič?Objavujte spolu s nami našu históriu! Tentokrát veselú, neviazanú a zábavnú časť roka - fašiangy.

Výstava "Zima, fašiangy, masky a svet naopak", ktorú pripravila kurátorka Mgr. Andrea Lazarčíková,  predstavuje tradičné fašiangové masky a kostýmy zo zbierky Jozefa Ďuráčiho z Trenčína.  Masky a kostýmy pre našich predkov predstavovali "svet naopak". Navodzovali neviazanú a veselú atmosféru inakosti počas fašiangového obdobia a aj dnes majú prevažne zábavnú funkciu.

 

pozvánka na vernisáž

Fašiangy sú pohyblivý kalendárny sviatok, ktorý má trvanie od sviatku Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorou sa začína pôst a končí veselé obdobie so zábavami. Pôvod zvykov je v celej Európe spájaný s rímskymi oslavami boha Bakcha (bakchanáliami) a boha Marsa (mamurmáliami).

Fašiangová zábava sa vysmieva zo spoločnosti, ruší počas roka nastolený poriadok a umožňuje všetko, čo nebolo počas roka dovolené. 

Pri fašiangových zvykoch prevažuje zábavná funkcia a je pre nich typický sprievod v maskách-maškarách. Masky navodzujú v spoločenstve neviazanú atmosféru a predstavujú akoby svet naopak. Cez fašiangy je dovolené to, čo je počas roka zakázané a zvyky majú často až lascívny nádych.  Fašiangové zvyky boli pôvodne prepojené s roľníckym spôsobom života a so zabezpečením plodnosti v nasledujúcom období. Nadväzujú na jarné obdobie a prebúdzanie sa prírody.

Fašiangy sú sviatkami jedla a pitia, dopriania si hojnosti. Fašiangy boli aj obdobím zakáľačiek a svadieb a masky pôvodne spestrovali susedom prácu počas zabíjačiek. Začiatkom 20. storočia už zaznamenávame v obciach organizované sprievody. Neviazanosť a svet naopak predstavovalo aj správanie sa masiek v sprievode, ktoré boli veľmi hlučné, tancovali, poťahovali obyvateľov, špásovali so susedami, deťom a ženám čiernili tváre sadzami. 

Na výstave predstavujeme najobľúbenejšie kostýmy s maskami z okolia Trenčína zo súkromnej zbierky a tvorby Jozefa Ďuráčiho.

AUTOR MASIEK: JOZEF ĎURÁČI

Autorom vystavených masiek a kostýmov je Jozef Ďuráči, rodák zo Soblahova. Žije aj pracuje v Trenčíne, na ktorý sústreďuje aj svoju celoživotnú záľubu, ľudovú kultúru. Je zberateľom nielen častí a celkov tradičného ľudového odevu, ale aj piesní a zvykov. Aktívny folklorista svoje získané poznatky s radosťou predvádza na vystúpeniach pre verejnosť. Jozef Ďuráči vedie mužskú spevácku skupinu Škrupinka z Trenčína, ktorá vystúpi aj na vernisáži výstavy dňa 20.2.2025 o 17:00.

Návštevníkov si dovoľujeme upozorniť, že vystavené masky prezentujú odviazanú fašiangovú zábavu. Prosíme Vás, aby ste sa na masky pripravili, nehľadajte v nich krásu, je to tradícia a svet bol vo fašiangovom období naopak.

UPOZORNENIE: VZHĽADOM NA LASCÍVNOST NIEKTORÝCH MASIEK A SPRIEVODNÉHO TEXTU JE VÝSTAVA VHODNÁ OD 12 ROKOV. 

Miesto konania

Trenčiansky hrad